FİRMA REHBERİ
FİRMA ARAMA
ANKET
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?
RAMAZAN PİDESİ SATIŞTA
Ramazan Pidesinin Vazgeçilmez Adresi Bostan Unlu Mamulleri Ramazan Pidesi Satışına Başladı
23 Temmuz 2012 / 00:41

 

 

1.20120716102209.jpg

Çubuk’un en ünlü fırınlarından biri olan, kalitesi ve lezzeti ile kendini ispatlamış Bostan Unlu Mamuller (Ekmek Fırını) Ramazanın vazgeçilmez lezzetlerinden olan Ramazan Pidesinin üretimine ve satışına başladı.

2.20120716102230.jpg

-Ramazan Boyunca 7 Gün 24 Saat Açık

Baba mesleği olan ve 14 yaşında fırında çalışmaya başlayan ilçenin önemli fırın işletmecilerinden Bostan Ekmek Fırınının sahibi Ömer Araz, ramazan pidesini her fırıncının yapamayacağını ifade ederek şunları kaydetti; ’’Ramazan pidesi özen ve emek isteyen bir ekmek çeşididir. Aceleye gelmez ve makinede değil elde yapılması gerekir. Biz işletmeci olarak ramazan ayında, klasik ramazan pidesinin yanı sıra vatandaşımızın damak zevkine uygun tahinli ve yumurtalı pide de yapıyoruz. Elle yapıldığı için talebi karşılayamıyoruz. Bu nedenle de sabah ezanına kadar üretim yapmaktayız’’ dedi.

Ramazan pidesini ve ekmek çeşitlerini tamamen doğal ürünlerden ve katkısız yaptıklarını belirten Araz, kalitesinin müşterileri tarafından da onaylandığının altını çizerek,’’ Bir kere bizden ekmek veya ramazan pidesi alan, bir daha bizi bırakmaz’’ şeklinde konuştu

Bostan Ekmek Fabrikasında her damak tadına uygun ekmek çeşidini bulabilirsiniz, özellikle Ramazan ayının vazgeçilmezi olan yumurtalı pideyi tatmanızı tavsiye ederiz. Ramazan pidesinin yanında kuru pasta ve tatlı çeşitleriyle de iddialı olan Bostan Ekmek Fırını, Barbaros Mahallesi Kordon Sokakta Yeşil Çubuk Parkı yakınında ilçe halkına hizmet etmeye devam ediyor.

-Ekmek ve Pidede Yeni Dönem Başladı

3.20120716102251.jpg

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğine uygun ekmek ve pide üretimiÇubuk’ta Bostan Unlu Mamullerinde başladı.

4.20120716102320.jpg

Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğine göre ekmek ve çeşitlerinde azami tuz oranı yüzde 1,5, ekmekteki kepek oranı ise en az yüzde 0,65 en çok ise 1,1, tam buğday ekmeğinde ise en az 1,2, en çok 2,9 olması gerektiğini vurgulayan Ömer Araz, ’’ Biz bakanlığın bu gün getirdiği bütün kuralları daha öncesinden uygulamaya koyduk. Tam buğday ekmek çeşitleri, tam buğday unlu ekmek veya kepekli ekmek çeşitlerinin tümü fırınımızda üretilmektedir’’ dedi.

 
DİĞER SEKTÖREL HABERLER