FİRMA REHBERİ
FİRMA ARAMA
ANKET
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?
BAŞKENTLİLER HALI FUARINA AKINETTİ
Ankara’nın en büyük halı satış mağazasından birinin sahibi olan Mehmet Zeki Çelik, Başkentte yaşayanların büyük bir kısmının Halı almak için HALI FUARI’NA akın ettiğini söyledi.
17 Nisan 2013 / 23:37


 

-HALI FUARI’nın Sahibi Mehmet Zeki Çelik ile Başkentlilerin Halı Tercihleri ile İlgili söyleşi Yaptık

Ankara İstanbul yolu üzerinde 4 bin metrekare alan üzerinde bulunan Halı Fuarı’nın sahibi olan Hasçelik Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Zeki Çelik, Başkentlilerin halı tercihleri konusunda yaptıkları araştırmada ilginç sonular elde ettiklerini belirtti. Başkentte evlenenlerin yüzde 70’inin makine halısı tercih ettiğini vurgulayan Çelik, bu tercihin ilerleyen yaştan sonra tam tersi oranda el dokuması halılarına doğru yöneldiğini kaydetti.

Halıda ikinci tercihler el dokuması halılarına oluyor

 

Ankara’nın memur kenti olmasının halı satışlarına da yansıdığını anlatan Çelik, ’’Bilindiği gibi Ankara genelde bir memur kenti, bu nedenle tercihlerin büyük çoğunluğu makine halılarına yönelik oluyor. El dokuması halıları genelde daha önce kullanan, bilen insanlar tercih ediyor. Bunun yanında orta yaşın üzerindeki insanlarda tercihlerini el dokuması halılarından dolayı kullanıyorlar. Yani ilk halılarını makine halısı alan başkentliler, daha sonraki halılarını ise el okuması olarak alıyorlar. El dokuması halılarını bilen ve o zevki yaşayan insanlarımızhiçbir şekilde makine halısı almazlar. Bu insanlar el dokuması halılarının haricinde halı kullanmazlar’’ dedi.

-Halıda Yeni Trend Açık Renkler

1.20130417233234.jpg

            El dokuması halılarda kalite olarak yerli halıların tercih edildiğini söyleyen Çelik, halı tercihlerinin mobilyalara uygun olması istenmesi nedeniyle yeni trendde açık renkte daha çok halı tercih edildiğini belirterek, ’’El dokuması halılarında genelde revaçta olan halılar, yerli el dokuması halılardır. Bu konuda Uşak, Hereke, Milas, Antik Zara, Antik Yörük, Yağcı Bedir, Bünyan, Ladik, Yahyalı, Lalezar ve Afyon halılarına çok fazla talep oluyor. Ancak eskisi gibi değil insanlarımız, daha çok açık renk ve modern tarzda modellerde halılar tercih ediyor. İnsanlar halılarının mobilyalarına uygun olmasını istiyorlar. Bu nedenle mobilyanın renk ve desenlerine uygun halı istiyorlar. Müşterilerimizin bu taleplerini yerine getirmek için Hindistan, Afganistan ve İran’da halı dokutturmaktayız. Çünkü bizim yerli halıların belirli desen ve renkleri bulunmaktadır ve onların dışına çıkılmıyor. Çıkılırsa Türk halısının o kendine has özelliği kayboluyor. İthal halılarda biz istediğimiz renk ve modeli çalışa biliyoruz. Bunun yanında İthal halıların yerli halılara göre fiyatları biraz daha uygun oluyor’’ diye konuştu.

-Müşteri anti bakteriyel ve temizliği kolay halılar istiyor

2.20130417233257.jpg

            Halı alan müşterilerinin eskiye nazaran daha bilinçli olduğunu ifade eden Çelik, firmalarında dünyanın tüm halı çeşitlerini satmakta olduklarını kaydederek, ’’Genelde eskiye göre insanlar daha bilinçli. Aldıkları halıların temizliğinin daha kolay yapılıyor olmasını ve anti bakteriyel özelliğinin olmasını istiyorlar’’ şeklinde konuştu.

-Deri ve Antika Halılar Moda Oldu

            Son zamanlarda deri halıların revaçta olduğunu ve çok satıldığını vurgulayan Çelik, antik halıların ve deri halıların moda olduğunu ifade ederek, ’’Anadolu’nun köylerinden topladığımız 100 ila 200 yıllık halıları da Halı Fuarı’nda satmaktayız. Tarihi halıları biz Anadolu’dan topluyoruz. Eski halıları yeni el dokuması halılar karşılığında değiştiriyoruz. Topladığımız bu halıları da özel alıcılarına satıyoruz. Ayrıca firmamızda her türlü antik halıların tamirini ve bakımını yapmaktayız. Firmamıza Dünyanın birçok ülkesinden de tamir edilmesi için antik halılar gönderiliyor. Bizde bu halıları orijinali gibi tamir edip tekrar kendilerine gönderiyoruz. Bununla birlikte başkentlilerin deri halılara talebi arttı. Arjantin’den özel olarak deri halılar ithal ediyoruz’’ dedi.

-Halıda Özel Tasarım ve Üretimler Yapıyoruz

3.20130417233332.jpg

            Başkentlilerin olduğu gibi yurdun dört bir yanından müşterilerinin halı almaya kendilerine geldiğini belirten Çelik, ABD’den başta olmak üzere Almanya’dan, Katar’dan, Birleşik Arap Emirlikleri’nden, İngiltere’den, Sudi Arabistan’dan, Kuveyt’ten ve birçok ülkeden halı almak için müşterilerinin Ankara’ya geldiğini kaydederek, ’’Halı Fuarı olarak özel tasarım halılarımızla müşterilerimize sınırsız hizmet sunmaktayız. Network Carpet ve Hassel Carpest markalarımızla makine, Hindistan, Afganistan ve İran ‘da bulunan atölyelerimizle de el dokuması halılarında müşterilerimizin istediği desen ve renklerde de özel üretimler yapmaktayız Özellikle büyükelçilikler ve konsolosluklar halı alırken özel tasarım halılar tercih ediyor’’ diye konuştu.


 

DİĞER SEKTÖREL HABERLER